Σκυταλοδρομία ανάγνωσης

Κατά το σχολικό έτος 2004-2005, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας πήρε μέρος στη Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης που διοργανώνει το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και το υπουργείο Πολιτισμού.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δυο ομάδες. Κάθε μαθητής ανέλαβε να διαβάσει από έξι εξωσχολικά βιβλία, που δανειστήκαμε από τη Σχολική Βιβλιοθήκη του Ενιαίου Λυκείου Μεγαλόπολης. Σε διάστημα πέντε μηνών, κάθε μαθητής διάβασε και τα έξι βιβλία της ομάδας του και αρκετοί μαθητές διάβασαν πλέον των έξι και βιβλία από την άλλη ομάδα.

Καταφέραμε η ανάγνωση εξωσχολικού βιβλίου να γίνει όχι με πίεση προς τους μαθητές, αλλά ως ένα παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα μέλη των οποίων περίμεναν ανυπόμονα την επιστροφή κάθε βιβλίου από τον προηγούμενο συμμαθητή τους για να το δανειστούν με τη σειρά τους.

Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν Έλληνες και ξένους συγγραφείς και να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις για τα βιβλία που διάβασαν, για τους ήρωές τους, για ό,τι τους έκανε εντύπωση.

Θεωρούμε υποχρέωσή μας να ευχαριστήσουμε την υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης του Ενιαίου Λυκείου Μεγαλόπολης, καθηγήτρια φιλόλογο κ. Ευαγγελία Σταματοπούλου, η οποία μας "μύησε" στο πρόγραμμα και μας βοήθησε στην εφαρμογή του.

Οι ομάδες μας

1η ομάδα