Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου, ο Δήμος Μεγαλόπολης, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων της πόλης μας, διοργάνωσε την εκδήλωση "Μεγαλόπολη, καθαρή πόλη".

Μαθητές από τα τέσσερα Δημοτικά Σχολεία συγκεντρώθηκαν στην κεντρική πλατεία της Μεγαλόπολης και, με τη καθοδήγηση τω δασκάλων τους και τη βοήθεια πολλών γονέων, έκαναν καθαριότητα στο χώρο της πλατείας και στους γύρω δρόμους και φύτεψαν λουλούδια στα παρτέρια. Επίσης, μοίρασαν ανακοινώσεις για τη σημασία της προστασίας του Περιβάλλοντος σε όλους τους περαστικούς.

Με τις συμβολικές εκδηλώσεις αυτές έγινε προσπάθεια να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά αλλά και οι μεγάλοι απέναντι στο μεγάλο πρόβλημα της εποχής μας, την καταστροφή του Περιβάλλοντος.

Μετά το τέλος της εκδήλωσης, οι εκπρόσωποι του Δήμου μοίρασαν γλυκά και χυμούς στους μαθητές και τους απένειμαν βραβεία για τη συμμετοχή τους.